wtorek, 21 marca 2017

DEKALOG: ODCINEK IV - PRZYKAZANIE TRZECIE

Pamiętaj o dniu odpoczynku, aby go uświęcić. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił. Niby takie proste, a jednak w dzisiejszym, zagonionym świecie czasami wręcz nierealne. W dobie marketów, centrów handlowych i kin aż dziwnym wydaje się, żeby w niedzielę nie pracować. A jednak...


Kiedy czas odpoczynku jest najbardziej owocny i obfituje w dobro? Kiedy obcujemy z Bogiem. Wówczas dopiero możemy mieć pojęcie o tym, czym odpoczynek jest. Biblia, gdyby do niej sumiennie zaglądać znacznie bardziej skupia się na czasie aniżeli na miejscu, znacznie częściej na historii niż na geografii. Bóg, który pozostaje Panem czasu we własnym wcieleniu podjął czasowość bardziej niż miejsce, by móc spotkać człowieka, zaś człowiek, chcąc przeżyć Komunię z Bogiem, także musi oddać cząstkę swojego czasu. A dać czas to tak, jak dać życie.
Święto jest konieczne dla człowieka, żeby był on świadomy całości świata w kontekście zarówno przestrzeni, jak i czasu, w pięknie. Człowiek potrzebuje święta, żeby odnaleźć, oszacować, zwiać patynę zapomnienia z tych kart duszy, o jakich zapomina w codzienności. Niezbędne jest tu oczyszczenie duszy, znalezienie źródła, odnowienie się, a do tego potrzeba nam Boga. Dlatego właśnie czas niedzieli musi być czasem w świątyni, aby była ona prawdziwym świętem.
Warto w tym miejscu przytoczyć fragment książki E. Bianchi, w którym czytamy że:
"[...] Próba zrozumienia niedzieli zmusza do przywołania znaczenia szabatu: szabat bowiem stanowi szczyt hebrajskiego rytmu tygodniowego, odziedziczonego przez chrześcijaństwo. Struktura szabatowa – a za nią i niedzielna – dąży do wyodrębnienia czasu dla Boga, do ofiarowania go Bogu.
Czas jest życiem, a zatem najcenniejszym dobrem które posiadamy. Zatem czas szabatu, przez powstrzymanie się od dzieła naszych rąk, jest czasem danym Bogu, jest wyznaniem Boga jako Pana naszego czasu i życia. Można by powiedzieć, że przez szabat człowiek okazuje zaufanie Bogu, ponieważ przez sześć dni Bóg okazywał zaufanie człowiekowi." 
Cytat z:   
Enzo Bianchi, Niedziela. Dzień Pana, dzień człowieka, W drodze, Poznań 1998, okładka

Brak komentarzy: